Få professionel service og reperation af dine solceller

Er dine solceller begyndt at yde mindre, end de plejer? Eller vil du bare være sikker på, at anlægget fungerer optimalt?

Hos Stenbæk Andersen El-Center ApS tilbyder vi grundig og pålidelig service af solcelleanlæg – så du får mest muligt ud af din investering.

Derfor bør du få serviceret dine solceller

Et solcelleanlæg er stort set vedligeholdelsesfrit – men det betyder ikke, at det er vedligeholdelsesfrit. Ligesom bilen skal til syn, har dine solceller også brug for et serviceeftersyn med jævne mellemrum.

Ved at få dit solcelleanlæg efterset:

  • sikrer du maksimal effekt og elproduktion

  • forlænger du levetiden på anlægget

  • opdager du fejl og skader, før de bliver dyre

  • overholder du ofte krav fra garantien

Et serviceeftersyn betaler sig – både i strøm og i tryghed.

Hvad inkluderer et serviceeftersyn?

Når du bestiller service hos os, gennemgår vi hele dit anlæg fra A til Z.

Vores eftersyn omfatter typisk:

  • Visuel inspektion af solceller og kabler

  • Kontrol af inverter og tilslutninger

  • Gennemgang af monteringssystemet

  • Måling af ydelse og sammenligning med forventede værdier

  • Tjek af eventuelle skader fra vind, vejr eller dyr

Vi afslutter altid med en mundtlig gennemgang og anbefalinger, hvis noget skal udbedres.

Erfaring og ekspertise – Din sikkerhed

Stenbæk Andersen El-Center ApS har mange års erfaring med både installation og service af solcelleanlæg – lige fra små private løsninger til større erhvervsanlæg. Vi servicerer solceller i hele området omkring Kirke Hyllinge, Holbæk og resten af Midtsjælland.

Hos os får du:

  • fast kontaktperson

  • gennemsigtige priser

  • rådgivning med udgangspunkt i dine behov

  • autoriserede elektrikere, du kan stole på

Så ofte bør dit solcelleanlæg blive serviceret

Du bør få lavet service på dit solcelleanlæg med jævne mellemrum for at sikre, at det fungerer optimalt.

Vi anbefaler typisk et serviceeftersyn cirka hvert andet til tredje år, hvis du har et privat anlæg. Har du derimod et større eller ældre anlæg, er det en god idé at få det efterset én gang om året.

Du bør også være opmærksom, hvis du oplever et pludseligt fald i produktionen – det kan være et tegn på fejl eller slid. Derudover er det en god idé at få anlægget kontrolleret efter kraftigt vejr som storme eller skybrud, da sådanne hændelser kan forårsage skjulte skader.

Er du i tvivl om, hvornår det er tid til service, er du altid velkommen til at kontakte os – vi giver gerne et uforpligtende råd.

Kontakt os

12 + 4 =

Find os

Sæbyvej 3
4070 Kirke Hyllinge
Tlf.: 46 40 44 90
Mail: 4640@4490.dk

Sophienlundsvej 1 A

4300 Holbæk
Tlf.: 59 43 30 10